Spotkanie z Barbarą Romer-Kukulską

środa, 11 Października 2023
Serdecznie zapraszamy 17 października o godz. 17.00 do Czytelni Naukowej nr XXI (ul. Bukietowa 4a, Warszawa) na spotkanie autorskie z Barbarą Romer-Kukulską, z którą przeniesiemy się do katowickiej Koszutki lat 50. XX wieku.
W książce „Klachy z Koszutki: od familoków do bloków” autorka w barwny sposób opisuje czasy swojej młodości. Przywołane anegdoty przybliżają życie lokalnej społeczności i język dzielnicy, niezwykle trafnie pokazując wyjątkowy czas przemian i ścierania się Peerelu z kulturą śląską. Panoramę koszutkowego mikrokosmosu dopełniają unikalne fotografie pochodzące z archiwów prywatnych.

Spotkanie polecamy w szczególności miłośnikom Górnego Śląska, książek wspomnieniowych i historycznych, ale też tym, którzy lubią wracać pamięcią do lat dzieciństwa.

Wydarzenie poprowadzi Grzegorz Buczek – wychowany na Koszutce architekt. Do rozmowy dołączy perspektywę urbanistyczną i osobistą w duecie z koleżanką ze szkolnych lat, autorką książki.

Barbara Romer-Kukulska – urodziła się w Bielsku-Białej. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim. Od 1981 roku mieszka w Szwajcarii. Publikowała m.in. w „Kobiecie i Życiu”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, miesięczniku „Śląsk”. Opracowała „Dziennik 1939–1948” Zofii z Drohojowskich Romerowej (Bielsko-Biała 2017).
Grzegorz A. Buczek – architekt urbanista; w latach 1952–73 mieszkaniec katowickiej Koszutki; studiował na Politechnice Śląskiej (1968–73) i Politechnice Warszawskiej (1975–76), gdzie również wykładał. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Urbanista” (2003–08), współpracownik periodyku fachowego „Przegląd Urbanistyczny” oraz miesięcznika „Stolica”.

Na miejscu znajdziecie „Klachy z Koszutki: od familoków do bloków” w promocyjnej cenie.