Ruch społeczny – sposób na systemową opresję

piątek, 13 Października 2023
20 października o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się spotkanie pt. Ruch społeczny – sposób na systemową opresję.
Czy droga wytyczona przez KOR może być inspiracją dla ruchów wyzwoleńczych w Rosji i Białorusi? Jak skonfrontować doświadczenia z przeszłości i wyobrażenia o przyszłości? Na te pytania spróbują odpowiedzieć przedstawicielki i przedstawiciele antyreżimowych diaspor: rosyjskiej i białoruskiej. Z polskiej strony wystąpią znaczące postacie procesu wyzwoleńczego, prowadzącego ku III Rzeczpospolitej.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie objęte Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Spotkania w cyklu Metoda KOR-u – od źródła na Mazowszu do wolności społeczeństw mają posłużyć do zestawienia wyzwoleńczej drogi społeczeństwa polskiego w latach 1976–90 ze współczesnymi perspektywami społeczeństw rosyjskiego i białoruskiego.

47 lat temu, na terenie Mazowsza, bunt robotników przesądził o ustanowieniu jawnej antysystemowej opozycji – odtąd rozrastała się na cały kraj. Niewielka zdeterminowana grupa stanęła, w imieniu obezwładnionego społeczeństwa, przeciw regułom Peerelu. W państwach poddanych obecnie tyranii, wyrosłej z ówczesnego totalitaryzmu, trudniej wskrzeszać wyzwoleńcze ruchy społeczne, lecz reprezentatywna elita opozycyjna może definiować swą drogę w diasporze.

Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Rejestracja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Wydarzenie na Facebooku