„Do korzeni rodziny” – cykl 3 spotkań dla Seniorów i wszystkich zainteresowanych

wtorek, 22 Sierpnia 2023

Fundacja Ośrodka KARTA serdecznie zaprasza do Witryny Domu Wschodniego w Warszawie na cykl trzech spotkań „Do korzeni rodziny”, dotyczących odkrywania, poznawania i upamiętnienia historii własnej rodziny. Każde spotkanie będzie rosnąć wokół tego tematu oraz pokazywać, jak istotne i ciekawe jest badanie osobistej historii.

Pierwsze spotkanie 23 sierpnia o godzinie 13.00 poprowadzi Zbigniew Gluza, szef Ośrodka KARTA. Opowie on o próbie powrotu do korzeni własnej rodziny, które zaowocowało książką „Rodzina z niepamięci”. Jak zacząć, nawet jeśli wydaje się, że nie ma śladów? Gdzie szukać dokumentów? Co jest istotne? Co ze ścieżkami donikąd? Te wątpliwości zostaną rozwiane, aby każde z Was mogło rozpocząć własne poszukiwania.

Drugie spotkanie 30 sierpnia o godzinie 13.00 z Michałem Przewłockim, prezesem zarządu Fundacji Domu Wschodniego, poprowadzi Aleksiej Rogozin, redaktor Ośrodka KARTA. Publikacja „Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich 1912–1944” będzie przyczynkiem do rozmowy o tym, jak historia przejawia się dzisiaj. Wyrastające z ziemi budynki, niczym drzewa, są trwałym nośnikiem pamięci o historii zamieszkałej tam rodziny.

Trzecie spotkanie 6 września o godzinie 13.00 z Janem Jabłkowskim, dyrektorem Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, poprowadzi Karolina Anna Kuta, dokumentalistka współpracująca z Ośrodkiem KARTA. Rozmowa skupi się na przekazywaniu zdobytej wiedzy, co ukaże owoce badań historycznych. Zaczniemy od pytania: „Co po nas zostaje?”, a w odpowiedzi pomoże nam książka „Firma. Bracia Jabłkowscy 1883–2021”.

Wszystkie spotkania odbędą się przy placu Konstytucji 6 w Witrynie Domu Wschodniego w Warszawie, gdzie będzie czekał mały poczęstunek. To niezwykle gościnne miejsce: przyjazna przestrzeń z bogatą ofertą aktywności kulturalnej, edukacyjnej, intelektualnej i społecznej. To również miejsce mobilizacji narodów Europy Środkowo-Wschodniej – wobec zbrodni wojennych i reżimowych represji, w imię przyszłego pokoju, wolności i demokracji. Powstają tu unikalne archiwum i biblioteka zbiorów w językach m.in. ukraińskim, białoruskim, rosyjskim.

Prosimy o informację dotyczącą specjalnych potrzeb pomocy w dotarciu lub uczestnictwie w spotkaniach na adres: ok@karta.org.pl lub pod nr telefonu: +48 22 848 07 28.

Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie na Facebooku