FilmHack – Filmowy Hackathon Historyczny ONLINE!

O hackathonie

FilmHack to pierwszy organizowany w Polsce hackathon filmowy online, którego celem jest opracowanie koncepcji interaktywnego filmu edukacyjnego o polsko-żydowskiej społeczności przed wojną, na przykładzie losów mieszkańców małego miasteczka w powiecie siedleckim – Mordów.

Organizatorem Hackathonu jest Ośrodek KARTA, a wydarzenie finansowane jest ze środków Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, w ramach programu digital // memory. Głównym partnerem merytorycznym FilmHack jest Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Hackathon, czyli maraton projektowania w konkursowej formule, polega na eksperymentowaniu, pracy w interdyscyplinarnych zespołach i sprzyja rywalizacji. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji i stworzenie prototypu w postaci klikalnej makiety fragmentu filmu interaktywnego na podstawie materiałów archiwalnych.

Pula nagród dla zwycięskich koncepcji wynosi 18 000 zł!

Do udziału zapraszamy początkujących i doświadczonych twórców filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, scenarzystów, montażystów, grafików, projektantów interakcji, programistów, historyków i archiwistów, a także wszystkie osoby zainteresowane historią relacji polsko-żydowskich, które chciałaby wziąć udział w wydarzeniu.

Rekrutacja na FilmHack została zakończona. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, z wybranymi osobami skontaktowaliśmy się drogą mailową.

 

REGULAMIN

Załącznik nr 1 - treść licencji CC-BY-SA 4.0

Załącznik nr 2 - treść licencji MIT

Nagrody i wyzwania

I miejsce 8000* dla zespołu i szansa na rozwiniecie projektu w przyszłości
II miejsce 6000* dla zespołu
III miejsce 4000* dla zespołu

*kwoty brutto (podatek wynosi 10%)

Dla uczestników sformułowaliśmy następujące wyzwania. Rozwiązanie, którego szukamy, powinno być odpowiedzią przynajmniej na jedno z nich:

  1. Jakich sposobów kreowania interaktywnej narracji możemy użyć, aby – nie uciekając się do fikcji – wykreować filmową opowieść historyczną, dotyczącą relacji polsko-żydowskich, w taki sposób, by obudzić w młodych ludziach zaciekawienie, zaangażowanie emocjonalne i intelektualne?
  2. Jak możemy, wykorzystująć technikę filmu interaktywnego, pomóc młodym ludziom wyrabiać sobie opinię w sposób krytyczny i niestereotypowy o relacjach polsko-żydowskich przed wojną?
  3. Jak możemy za pomocą interaktywnej narracji pomóc młodym ludziom odkrywać przeszłość relacji polsko-żydowskich, aby zwiększyć ich empatię oraz zaangażowanie w przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu obecnie?

Formuła i przebieg Hackathonu

Hackathon odbędzie się w całości online i będzie dwuetapowy.

W trakcie hackathonu będziemy komunikować się i pracować z pomocą powszechnie dostępnych narzędzi do pracy zdalnej, takich jak Zoom, Dysk Google czy Slack.

Hackathon odbywa się w całości online i jest dwuetapowy.

Z uczestnikami komunikujemy się z pomocą powszechnie dostępnych narzędzi do pracy zdalnej, takich jak Zoom, Dysk Google, grupa na Facebooku.

ETAP I

W sobotę 30 maja 2020 zakończył się 1. etap FilmHack.

Jury w 5-osobowym składzie (Alicja Wancerz-Gluza, dr Bartosz Borys, dr Anna Wilk, Bartosz Konopka, The Kissingers Twins) wybrało projekty pt.:

  • “Przejdź do historii“ (zespołu Przejdź do historii)
  • “Nina_innahistoria“ (zespołu Cewet Tow Meod)
  • “Mordy/Mordi“ (zespołu Mordzkie oko)

Gratulujemy finalistom, którzy w drugim etapie będą rozwijać swoje propozycje i powalczą o nagrody z puli 18 000 zł!

Za udział, entuzjazm i świetne pomysły dziękujemy pozostałym zespołom: Game of Docs, Mordy, Shosha, TomekMagdaTomek, WeBAM. Poziom wszystkich zaprezentowanych projektów był bardzo wyrównany.

UWAGA: Informujemy, że nastąpiły zmiany w finałowym składzie FilmHack. Rekomendowany przez Jury do udziału w 2 etapie Zespół Mordzkie oko nie mógł kontynuować prac nad koncepcją interaktywnego filmu edukacyjnego.

W związku z tym do finału Jury zdecydowało się zaprosić zespół, który uzyskał najwięcej pozytywnych opinii podczas obrad 30 maja i tylko o włos nie znalazł się finale: zespół Game of docs. Gratulujemy! 

ETAP II

Drugi, finałowy etap potrwa od 31 maja do 22 czerwca, a pod jego koniec Jury wyłoni zwycięzcę i wskaże laureatów II i III miejsca. Polega on na pracy własnej trzech wybranych w ETAPIE I zespołów.

Finał hackathonu odbędzie się 22 czerwca (w poniedziałek). Zapraszamy na fanpage Ośrodka KARTA, aby obejrzeć przyznanie nagród!

 

Jakie materiały źródłowe udostępniamy?

Dla uczestników FilmHack udostępnimy zebrane i opracowane przez Fundację Ośrodek KARTA archiwalia dotyczące miejscowości Mordy i jej społeczności w latach 1918-1939. Wśród nich znajdują się: zdjęcia, biografie mieszkańców miasta, zapiski z prasy, wywiady z mieszkańcami, pliki muzyczne oraz opowieści o historii społeczności i kontekście stosunków polsko-żydowskich w tamtym okresie.

Kompletną listę materiałów udostępnimy uczestnikom hackathonu.